Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Староста Антон, користувач 1ua
Антон Староста
Тема: Козацький редут між селами Семидуби і Плоска
Знаменита Берестецька битва, в якій гетьман Богдан Хмельницький зазнав поразки, але довів Європі, що український дух незламний, завершилася на козацькому редуті між селами Семидуби та Плоска. Тут для прикриття відступу військ 10 липня 1651 року залишилося три сотні із полку Івана Богуна, і вони сповна виконали покладену на них місію - зупинити польське військо.
Скільки точно вояків було в цьому загоні, достеменно невідомо. Одні довідники стверджують, що дві сотні, інші - що втричі більше. Дехто навіть вимірює число захисників редуту тисячею душ.
Із документальних джерел точно відома лише дата: бій на козацькому редуті відбувся 10 липня 1651 року, тобто в останній день Берестецької битви. Отже, це був завершальний акорд бою, який перервав наміри шляхти добити знекровлене українське військо. За переказами, козацький загін залишився для прикриття основних військ. Щоб самим прикритися, козаки в ряд розташували вози. Такий вал був не вельми надійний, але дав змогу витримати першу ворожу навалу. Декілька годин перегруповувалися поляки, відтягували поранених та убитих. Можливо, друга навала скінчилася б як і перша, якби козаки мали більше набоїв. А так їм довелося замінити рушниці шаблями і вступити в нерівну сутичку одному проти трьох, чотирьох, а то й десяти супротивників. Зважаючи на те, що жоден з оборонців не здався у полон, не рятувався втечею, можна лише уявити, яким кривавим було людське місиво на бранному полі. Але воно стало визначальним для подальшої долі України: втративши у часі та силі, польське військо не змогло довершити своїх кінцевих планів по повному знищенні богунівців, котрі пізніше стали основою нової армії Богдана Хмельницького. А загиблих на останньому редуті богунівців місцеві мешканці поховали. Люди вважали для себе за честь досипати землі на курган над братським похованням козаків. З часом курган, оточений камінними хрестами, втратив первісну форму, осів. Та і за радянської влади, а перед тим і за Польщі забороняли проводити тут пошанувальні заходи.

1 липня 2012


1


  Закрити  
  Закрити